Mocno akcentowane w ostatnich latach słowa stylizacja, urządzanie, wnętrzarstwo powoduje, że stajemy ciągle w obliczu pytania czy możliwe jest by samodzielnie urządzić dom w przemyślany sposób? Czy lepiej skorzystać z doświadczenia profesjonalistów?

 

Budowa domu to wielkie i kosztowne przedsięwzięcie. Mimo, że planowany jest każdy etap budowy, każdy krok, bardzo często uniknięcie błędów, które rzutują na praktyczną stronę korzystania z domu, nie jest możliwe.  Podobnie z zakupem już urządzonego przez kogoś domu. Z początku niewidoczne, później trudne by ich nie zauważyć – błędy w urządzaniu domu.

Właściwie jak mądrze urządzić dom i czy to naprawdę możliwe?

To, co dla jednych będzie dobrym rozwiązaniem, u innych może nie być optymalną opcją. Nie ma jednej reguły, złotego środka, dzięki któremu dom stanie się perfekcyjnie zaplanowanym miejscem. Podobnie jak nie gwarantuje tego wizja profesjonalistów w temacie projektowania przestrzeni wewnątrz. Kiedy staniemy się inwestorami, może okazać się to znacznie mniej stresująca  dla nas pozycja , ale może też niestety być odwrotnie. Mimo, że projektanci przekładają na swój rysunek wizję inwestora zgodnie z jego potrzebami, może okazać się, że nie jest to spełnienie jego oczekiwań.

Każdy chce by dom był praktyczny, przytulny, ciepły i piękny. Warto zacząć od ustalenia czy zajmujemy się urządzaniem wnętrza samodzielnie czy będziemy korzystać z usług profesjonalisty. Następnie oszacowanie budżetu, w jakim dobrze byłoby się zmieścić. Ustalić optymalny zapas i podzielić go na każdy etap prac wykończeniowych.

Kolejnym kluczowym zagadnieniem jest ustalenie czy któryś z trendów wnętrzarskich jest przez nas pożądany czy preferowany jest własny styl i smak. Można w tym celu posiłkować się wnętrzami innych domów, które tak mnogo pokazywane są w Internecie czy też w różnych programach telewizyjnych. Dla osiągnięcia ostatecznie zamierzonego efektu, konieczne jest ustalenie kolorystyki ścian, podłóg, stolarki drzwiowej, mebli i wreszcie dodatków w całym domu.

Po ustaleniu jaki budżet posiadamy na każdy etap urządzania oraz jaki trend ma być myślą przewodnią domu, możemy założyć, zgodnie z naszymi wyobrażeniami, że np. kafelki na ścianę do łazienki mogą kosztować maksymalnie 100zł za metr kwadratowy i muszą być białe lub beżowe oraz w stylu glamour. W sklepie szukamy już tylko takich, które spełniają te kryteria, zatem odpada bardzo wiele innych opcji. Wówczas  wybór może nastąpić bez większego bólu głowy i ciągłego, męczącego rozważania.

Zatem cóż –  do dzieła.

Autor

  • Ukończył Wyższa Szkołę Zarządzania i Biznesu. Zajmuje się doradztwem i inwestycjami finansowymi. Jego hobby to gra w ping ponga.

2 komentarze

  1. Nie mam czasu na szukanie wszystkich płytek, mebli wszystko zleciłam profesjonalnej firmie. Wybrałam tylko projekt, który mi się podobał.

  2. Obecnie nie da się tanio urządzić domu, chyba że płytki i panel, czy parkiet kładziemy samemu.

Comments are closed.