Nieruchomości to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów lokowania kapitału. Jeśli zamierzamy kupić lokal z myślą o wynajmowaniu go innym powinniśmy się kierować nieco innymi kryteriami niż osoba kupująca mieszkanie na własny użytek. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przed zainwestowaniem gotówki?

 

1) Komu chcesz wynajmować?

Wielkość mieszkania, jego lokalizacja czy też jego skomunikowanie z resztą miasta może zaważyć o tym, kto będzie interesował się Twoim mieszkaniem. Jeśli więc nie dopuszczasz do siebie myśli, że mógłbyś wynajmować mieszkanie np. studentom, zwróć uwagę by okolica była możliwie jak najbardziej przyjazna innym potencjalnym klientom np. młodym małżeństwom. Co może ich skusić? Place zabaw, przedszkole, sklepiki czyli wszystko to, co ułatwia życie!

2) Ile chcesz na tym zarobić?

Na cenę lokalu wpływają dwie główne kwestie: lokalizacja oraz standard wyposażenia. Obie te wartości są dość względne, niemniej można przyjąć, że mieszkanie pod wynajem powinno być zlokalizowane w bezpiecznej okolicy. Nie musi to być od razu zamknięte osiedle , warto natomiast przejrzeć internet w poszukiwaniu opinii o danej lokalizacji. Istotna może się okazać też np. odległość od centrum miasta. Jeśli zaś chodzi o standard wyposażenia, szczególnie kupując na rynku wtórnym, warto zwrócić uwagę na stan armatury, okien czy podłóg!

3) Wielkość lokalu

Rozmiar lokalu: metraż, ilość pokoi, obecność garażu czy piwnicy może bardzo istotnie wpłynąć na ilość potencjalnych wynajmujących. Przed zakupem dobrze jest przejrzeć lokalny portal z ogłoszeniami by sprawdzić nie tylko jakie są stawki, ale przede wszystkim by przekonać się jakich lokali szukają dziś najemcy.

Autor

  • Ukończył Wyższa Szkołę Zarządzania i Biznesu. Zajmuje się doradztwem i inwestycjami finansowymi. Jego hobby to gra w ping ponga.

2 komentarze

  1. Remontuję właśnie mieszkanie pod wynajem dla studentów.

  2. Najważniejsze przy wynajmie, jest trafienie na spokojnego lokatora, który nie zniszczy nam mieszkania.

Comments are closed.