Ergonomia to termin powszechnie dziś znany głównie za sprawą medycyny pracy specjalizującej się w badaniu wpływu środowiska pracy na zdrowie pracownika. Zdefiniowanie jakie warunki pracy pozwalają maksymalnie uruchamiać wszystkie cenne przymioty pracownika tak, aby praca była wydajna, ale też niedegradująca zdrowia, jest kluczowe dla optymalnej jej organizacji.

Obok odpowiednich wymiarów pomieszczenia biurowego, parametrów oświetlenia, natężenia hałasu, temperatury i wilgotności powietrza, istotne jest wyposażenie w biurka, krzesła czy fotele. Właśnie foteli dotyczyły szczególnych wymagań do pracy biurowej. Określano stabilność ich konstrukcji, możliwość regulacji wysokości, kąt pochylenia siedziska i oparcia, podpórki pod ramiona, które odciążają kręgosłup oraz mięśnie ramion i karku. To jednak wciąż było za mało by perspektywa siedzenia kilku, czy nawet kilkunastu godzin za biurkiem eliminowała zagrożenia związane z utratą zdrowia, dlatego zwrócono uwagę na funkcjonalność drugiego istotnego mebla, jakim jest biurko.

Elektryczne biurka a warunki ergonomii

Biurko to powszechnie używany wielofunkcyjny mebel, przy którym się pracuje, a także relaksuje, jest miejscem odpoczynku i spotkań. Współczesne biurko winno umożliwiać przyjęcie odpowiedniej postawy ciała. Tradycyjne modele statyczne ze stabilnymi nogami nie spełniają wymogów najnowszych zaleceń ergonomii. Wymuszona pozycja ciała powoduje różnego rodzaju dolegliwości, a nawet urazy przekształcające się w poważne schorzenia. Alternatywą dla klasyki są biurka z elektryczną regulacją wysokości . Można nie tylko przy nich siedzieć, ale też wykonywać pewne czynności na stojąco, co ma niebagatelny wpływ na krążenie krwi, serce, stawy i mięśnie. Ponadto zmniejsza się ryzyko otyłości, poprawia nastrój i zmniejsza stres. Praca w pozycji stojącej to ruch, który gwarantuje zdrowie. Zaleca się obecnie poruszanie się choćby przez 2 minuty co pół godziny podczas wykonywanych czynności biurowych.

Inne zalety

Biurka elektryczne są łatwe w użytkowaniu. Zmiana wysokości jest czynnością łatwą, a niektóre modele “zapamiętują” ulubione położenia użytkownika. Ich nowoczesny design powoduje, że znakomicie wpisują się w aranżację domowych pomieszczeń.
Warto zainwestować w nowoczesne biurko, a jego koszty, choć wydają się często dość wysokie, porównać należy dla uzyskania właściwych proporcji, z kosztami leczenia, zwolnień lekarskich, rent z tytułu chorób zawodowych i niewyrażonym w złotówkach cierpieniem chorych.

Autor

  • Ukończył Wyższa Szkołę Zarządzania i Biznesu. Zajmuje się doradztwem i inwestycjami finansowymi. Jego hobby to gra w ping ponga.

2 komentarze

  1. Mój syn cierpi na wrodzona wadę postawy, aby wada mus się nie pogłębiała, lekarz zalecił nam kupno biurka z możliwością regulacji wysokości, tak aby mogło ono rosnąć razem z nim. Przy nim ma się bawić, odrabiać lekcje, czytać itp.

  2. Ja również zdecydowałam się kupić dzieciom takie biurka i do tego krzesła, które również rosną razem z nimi.

Comments are closed.