Karierę warto zaplanować.
Nie można sobie pozwolić na lenistwo i nicnierobienie. Kariera musi być zaplanowana, ale dla każdego słowo kariera ma nieco inne znaczenie. Dla jednego karierą będzie ukończenie studiów i znalezienie dobrej, stabilnej pracy. Dla innego karierą będzie awans i pięcie się po szczeblach w firmie. Dla jeszcze innej osoby karierą stanie się stworzenie własnej, dobrze prosperującej firmy. Należy o tym pamiętać i budować własny plan kariery.

Jak planować karierę?

Najlepiej na lata:

  • studia,
  • pięć lat po studiach,
  • dziesięć lat po studiach,
  • kariera pod koniec pracy zawodowej,
  • a nawet kariera na emeryturze.

W ten sposób można rozplanować wszystko. Jeśli dana osoba trafi do dobrej firmy to będzie mogła rozmawiać z szefem o karierze i planować jej rozwój. W niektórych miejscach – np. w administracji publicznej o karierze nie ma mowy . Karierę w takich miejscach robią osoby polityczne lub mające odpowiednie koligacje rodzinne. W firmie własnej kariery nie ma – właściciel musi pracować i planować działanie firmy, układać jej misję i wizję, czasami walczyć o przetrwanie i byt.

Kariera zawodowa jest ważna

Dobra kariera to rozwój i ciekawa praca, najlepiej taka, która uwzględnia także życie prywatne pracowników. W dobrej firmie można nieźle się rozwijać i zdobywać szczyty, ale nie zawsze tak się dzieje. W mniejszych firmach często szefowie blokują rozwój zawodowy pracowników, ponieważ są o niego zazdrośni. Bywa i tak, ale pracownik ma wybór – może zmienić pracę, to jest jego decyzja. Lęk przed zmianą miejsca zatrudnienia nieraz blokuje karierę zawodową, zdarza się i tak. Pora zatem zadbać o to, by spokojnie funkcjonować, bez stresów oraz lęków. Nie warto poświęcać się dla firmy, która nie dba o pracowników. Niektóre osoby decydują się na karierę polityczną, a praca zawodowa wynika u nich z pozycji partyjnej. Wiadomo, że partie po wyborach dają dobre posady swoim ludziom. Jest to oczywiste i nikt nie dziwi się takiemu podejściu. Posady dyrektorów w urzędach wynikają z pozycji w partiach politycznych. Nie każda osoba jednak pragnie rozwijać się partyjnie i politycznie, nie każda zamierza dbać o taki rozwój.

Kariera zawodowa jest ważna, ale nie jedyna.
Panie czasami zamiast zawodowego rozwoju wybierają rodzinę i poświęcają się wychowaniu dzieci. Nieraz po 10 latach wracają na rynek pracy i robią karierę, czasami jednak nie idą w tym kierunku i pozostają na utrzymaniu męża, który robi karierę zawodową.

Jedno jest pewne – należy starannie planować karierę zawodową i świetnie się rozwijać. Jest to rzecz godna uwagi i polecana niejednej osobie.